Obsługa podnośnika koszowego.
Jakie uprawnienia trzeba posiadać?

Korzystanie z podnośnika koszowego, poza koniecznością posiadania sprzętu, wymaga również uzyskania odpowiednich uprawnień. Procedura ich zdobycia poprzedzona jest kursem, natomiast potwierdzenie stanowi zdanie egzaminu.

W tym wpisie przekażemy Ci wszystkie najważniejsze informacje na temat uprawnień potrzebnych do obsługi podnośników koszowych. Jakie są ich rodzaje? Jak je zdobyć? Jak wygląda i przebiega kurs oraz egzamin?

Uprawnienia na podnośniki koszowe

Na początku należy podkreślić, że tak samo, jak wyróżniamy różne typy samych podnośników, tam samo do ich obsługi wymagane są różne kategorie uprawnień.

W tym przypadku rodzaje uprawnień są tożsame z rodzajami samych podnośników. Wyróżniamy bowiem:

  • Uprawnienia do obsługi podnośników samojezdnych.
  • Uprawnienia niezbędne do obsługi podnośników typu wolnobieżnego.
  • Uprawnienia pozwalające na obsługę podnośników przewoźnych.

Tego rodzaju pozwolenia wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego, a żeby stać się ich posiadaczem - należy mieć ukończone co najmniej 18 lat, odbyć obowiązkowe szkolenie, a następnie przystąpić i zaliczyć specjalny egzamin.Szkolenie i egzamin uprawniające do obsługi podnośników koszowych

Dla każdego typu podnośników szkolenie wygląda nieco inaczej. Dlatego, mając w planach posiadanie ich wszystkich – lepiej skorzystać ze szkoleń zbiorczych. Taki krok pozwoli zaliczyć wszystko za jednym razem, a dodatkowo oszczędzić sporo pieniędzy. Bowiem każde ze szkoleń robione osobno, ostatecznie kosztuje znacznie więcej.

Związku z powyższym, chcąc zdobyć wszystkie uprawnienia jednocześnie - egzamin również zdaje się tylko raz.

Samo szkolenie dotyczy zarówno teorii (w tym zasad obsługi, BHP itp.), jak i praktyki (w tym faktycznej obsługi podnośników koszowych). Egzamin, z kolei dokładnie weryfikuje przekazaną na szkoleniu wiedzę - sprawdzając, czy kandydat zna ogólne zasady i umie posługiwać się urządzeniem.

Po jego zdaniu – osoba otrzymuje uprawnienia, z których można korzystać bezterminowo i to na terenie całego kraju.Inne, dodatkowe uprawnienia do obsługi podnośników

Z uwagi na fakt, iż do samej obsługi podnośników koszowych potrzebny jest sprzęt (np. pojazd) - osoby zajmujące się tego rodzaju pracą muszą posiadać dodatkowe uprawnienia.

W przypadku podnośników montowanych na pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony – jest to konieczność posiadania prawa jazdy kategorii B.

W przypadku podnośników koszowych znajdujących się na samochodach o masie przekraczającej 3,5 tony (czyli pojazdach ciężarowych) - muszą oni posiadać przynajmniej prawo jazdy kategorii C.Potrzebujesz podnośnika koszowego połączonego z jego profesjonalną obsługą?

Skontaktuj się z nami, aby zamówić podnośnik koszowy na terenie Warszawy oraz jej okolic. Zapewnimy Ci niezawodny sprzęt wraz z transportem oraz jego sprawną, bezpieczną i fachową obsługę.