Rodzaje podnośników koszowych.
Jak wybrać właściwy typ podnośnika koszowego?

Mianem podnośników koszowych nazywamy wszelkie urządzenia służące do wykonywania pracy na wysokościach. Wykorzystuje się je w licznych dziedzinach, począwszy od branży budowlanej, poprzez reklamową i filmową, na zadaniach związanych z utrzymaniem porządku i remontach kończąc.

W skrócie, umożliwiają one dostanie się do ciężko dostępnych miejsc (dachów, konstrukcji, instalacji itp.), w celu wykonania na nich określonych prac montażowych, instalacyjnych czy naprawczych.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe typy tego rodzaju podnośników. Do czego się je wykorzystuje, a także jakimi elementami różnią się między sobą.

Typy podnośników koszowych

Elementarnym podziałem stosowanym wobec tego typu urządzeń jest ten klasyfikujący je według:
 • Sposobu działania (czyli, na jakich zasadach przebiega podnoszenie).
 • Tego, jak dochodzi do ich przemieszczania się.
 • Napędu wykorzystywanego do transportu podnośników.

W kolejnych akapitach znajdziesz dokładnie omówienie każdego z powyższych.Rodzaje podnośników koszowych ze względu na technologię podnoszenia

W tym miejscu wyróżniamy aż 3 kolejne rodzaje podnośników:

 • Nożycowe, w których to za działanie odpowiada specjalny mechanizm podnoszenia - swoją konstrukcją przypominający właśnie nożyce. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych, z ograniczonym dostępem do przestrzeni oraz tam, gdzie praca wymaga jedynie poruszania się w pionie.
 • Teleskopowe, których mechanizm odpowiedzialny za wysuwanie kosza oparty jest na ruchomym, prostym teleskopie. Wykorzystuje się je zwłaszcza tam, gdzie liczy się długi zasięg.
 • Przegubowe, funkcjonujące jak wielkie ramię z kilkoma “łamiącymi się” punktami, dzięki którym można je dostosować praktycznie do każdych warunków. Ogromnym atutem tego rodzaju podnośników jest ich elastyczność rozumiana, jako możliwość pracy nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.


Podział podnośników koszowych z uwagi na sposób poruszania się

Drugą istotną klasyfikacją, według której można dzielić podnośniki koszowe jest ta określająca, w jaki sposób się je transportuje. W tym miejscu także mamy aż 3 sposoby do wyboru:

 • Podnośniki samojezdne, dysponujące własnym napędem i sterowane zdalnie przy pomocy pilota lub umieszczonego na nich panelu kontrolnego.
 • Podnośniki w formie przyczep, których przewóz polega na holowaniu po wcześniejszym przymocowaniu do odpowiedniego pojazdu.
 • Podnośniki montowane bezpośrednio na pojazdach. Mniejszych samochodach typu BUS, jak i autach ciężarowych.


Typy podnośników koszowych w odniesieniu do rodzaju ich napędu

Tutaj z kolei możemy zanotować następujący podział:

 • Podnośniki koszowe napędzane elektrycznie - charakteryzujące się stosunkowo cichą pracą. Istotną zaletą jest fakt, iż mogą pracować w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Podnośniki koszowe napędzane przy użyciu silników spalinowych – te z powodzeniem wykorzystuje się podczas prac na otwartej przestrzeni.


 • A Ty, jakiego podnośnika potrzebujesz?

  Skorzystaj z usług nasze firmy Liftstar. Skontaktuj się z nami i zamów podnośnik koszowy w Warszawie lub okolicach.